Firmy dostanou z plánu obnovy miliardu na elektrické a vodíkové vozy

Na konci letošního roku budou podnikatelé moci žádat o dotace z Národního plánu obnovy v úhrnné výši 990 milionů korun na nákup elektrických a vodíkových vozů. Dotace je určená pro pořízení osobních i nákladních aut, minibusů, motocyklů a čtyřkolek i e-cargo kol. Na webináři to uvedli zástupci poradenské společnosti Naviga4.

Firmy mohou žádat o dotaci do výše 40 procent ceny vozidla, minimálně pak 250 000 Kč na jeden vůz. Cena elektromobilů na českém trhu v současnosti začíná na přibližně 450 000 korun, jediný vodíkový vůz Toyota Mirai vyjde na 1,7 milionu.

V letošním prvním pololetí se v Česku prodalo 1262 elektromobilů, což je zhruba stejně jako loni. Na konci letošního června tak bylo v tuzemsku registrováno okolo 8500 aut na čistě elektrický pohon.

Národní plán obnovy je podkladem pro čerpání peněz z Nástroje pro oživení a odolnost Evropské unie. ČR by z něj měla získat 180 miliard korun. Je rozdělený na šest hlavních oblastí, které z něj budou financovány. Jedná se o infrastrukturu a tzv. zelenou transformaci, digitalizaci, vzdělávání a trh práce, vývoj a inovace. Podpora je určena i na zdravotní prevenci.

Celý článek naleznete na Ekolist.cz


čerpáno z Ekolist.cz
Photo by Michael Fousert on Unsplash