MŽP podpoří elektromobilitu, do dobíjecí infrastruktury dá pět miliard korun

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) podpoří rychlejší schvalování zákonů pro bezemisní a nízkoemisní výrobu, prodej elektroaut a dotace na výstavbu dobíjecích stanic. Rychlonabíjecích stanic (HPC) by mělo v Česku vzniknout do roku 2025 až 800, stát chce do nabíjecí infrastruktury pro elektromobily v nejbližších letech investovat zhruba pět miliard korun.

Memorandum o porozumění mezi MŽP a společností Škoda Auto, které zavazuje ke snížení zátěže životního prostředí a zvýšení udržitelnosti průmyslové výroby, podepsali ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) a členové představenstva automobilky Michael Oeljeklaus a Martin Jahn.

Hubáčková po návštěvě mladoboleslavského závodu, kde se vyrábějí elektromobily, ocenila zejména dobrovolnost, se kterou se automobilka k nízkoemisní a bezemisní výrobě připojuje. Změny by podle ní neměly být překotné, aby neměly velké sociální dopady. „Automobilový průmysl je vlajkovou lodí České republiky a my chceme přispět k tomu, aby měl prostor změnit své strategie a výroby tak, aby to neohrozilo zaměstnanost v sektoru,“ řekla Hubáčková.

MŽP podle ní bude usilovat o rychlejší schvalování zákonů, například změnu energetického zákona. V programu čistá mobilita chce rozdělit až 600 milionů korun, třetina už je podle Hubáčkové schválena, zahrnuje dotace na pořízení elektromobilů, aut na vodík a dobíjecích stanic. Stát chce rovněž přispívat na změnu technologií a nákup elektroaut pro veřejný a neziskový sektor. Hubáčková předpokládá, že s navýšením výroby půjde cena dolů a bude dostupnější všem lidem.

<br>Celý článek naleznete na <a rel=“noreferrer noopener“ href=“https://odpady-online.cz/mzp-podpori-elektromobilitu-do-dobijeci-infrastruktury-da-pet-miliard-korun/“ target=“_blank“>Odpady-online.cz</a></br>

<p> <a href=“https://odpady-online.cz/mzp-podpori-elektromobilitu-do-dobijeci-infrastruktury-da-pet-miliard-korun/“>ZDROJ:Odpady-online.cz</a>  </p>