Povinná elektromobilita prosazovaná Evropskou unií ovlivňuje i plány stavitelů

Aby se majitelé elektroaut dostali ke „šťávě“ nejen na dobíjecích stanicích, začíná zajímat i developery. Pokud nebude mít člověk, který uvažuje o vozu bez výfuku, možnost dobíjet také doma, může to jeho chuť k ekologické dopravě silně nahlodat.

Ve výhodě jsou ti, kterým stačí dobíjecí stojan na parkovišti hypermarketu, nebo majitelé rodinného domu s vlastní zásuvkou. Jenže „čistá“ auta chtějí i ti, kteří žijí v bytových domech. A jejich strůjci s tím musejí počítat.

Do garáží míří wallboxy

„Příprava na elektromobilitu je trend, který sledujeme a reagujeme na něj,“ komentuje pro deník Metro situaci Ondřej Šťastný, hlavní analytik společnosti Central Group. U již zahájených staveb se proto snaží zřizovat veřejné nabíjecí stanice. „Například u projektu Park Zličín budujeme nyní ve spolupráci s Pražskou energetikou čtyři místa pro elektromobily,“ říká Šťastný. U nejnovějších projektů se počítá s dobíjením aut z takzvaných wallboxů, tedy ministanic na zdi, přímo v garážích bytových domů. Pro každý bytový dům se nyní spočítá s minimálně patnácti dobíjecími místy.

Vlastní zkušenosti s elektromobily se hodí

Podobně už uvažují i další developerské firmy. „My sami používáme elektromobily už sedm let a získali jsme tak mnoho uživatelských zkušeností, které se nám nyní hodí i v projektování nových objektů,“ připomíná Jan Řežáb, majitel společnosti JRD. U starších projektů nabízejí obyvatelům možnost zřízení dobíječky přímo u jejich parkovacího stání, v nových projektech se s napojením auta na síť již počítá automaticky.

„Spolu s výrobci se snažíme podílet se na řešení problému, který může v budoucnosti nastat, a to v souvislosti s infrastrukturou. Velké rozšíření elektromobility by totiž mohlo vést k tomu, že nebude právě stačit infrastruktura a kapacita elektrické sítě,“ dodává Řežáb.

Celý článek naleznete na Metro


čerpáno z Metro
Fotka od andreas160578 z Pixabay