Praha se při Evropském týdnu mobility zaměří na udržitelnou dopravu

Praha se při letošním 20. ročníku Evropského týdne mobility, který připadá na 16. až 22. září, zaměří na udržitelnou a bezpečnou dopravu. Celoevropská akce má podpořit omezování městské automobilové dopravy. Součástí programu v české metropoli budou diskuse, workshopy, kulturní a sportovní akce. Vyvrcholením bude Mobility Day 22. září na náměstí Republiky, sdělili primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) a koordinátorka Evropského týdne mobility a Dne bez aut Dominika Marešová.

„Hlavním tématem pro letošní ročník je bezpečně a zdravě udržitelnou dopravou,“ řekla Marešová.

Do Dne bez aut se podle Marešové letos zapojily tři pražské městské části. V sobotu 18. září budou uzavřeny ulice Kardausova v Dolních Měcholupech a Formanská v Újezdě. O den později se pro auta uzavře Seydlerova ulice v Nových Butovicích a v úterý 21. září Suchdolské náměstí v Suchdole. Ve stanovené hodiny, kdy bude vjezd motoristů do uvedených lokalit omezen, budou v ulicích kulturní a společenské akce. Například v Nových Butovicích jsou na programu ukázky výcviku vodicích psů, představení elektromobilů a program pro děti, v Dolních Měcholupech si lidé budou moci vyzkoušet bezmotorové dopravní prostředky nebo si zahrát hry, které hrály předchozí generace.

Ve čtvrtek 16. září se uskuteční na nádražích v Čakovicích, v Kbelích, Kyjích a Satalicích akce Snídaně na peróně, při které se účastníci dozví novinky v železniční dopravě. V pátek bude Den bez bariér, při němž si bude možné vyzkoušet, jaké to je pohybovat se po městě na vozíku či se slepeckou holí. Odborné veřejnosti budou podle Marešové představeny například možnosti financování bezbariérových úprav a jejich správné užívání, aby bariéry opět nevznikaly.

Celý článek naleznete na Ekolist.cz


čerpáno z Ekolist.cz
Fotka od Gerhard G. z Pixabay