Rusko do vývoje elektromobility investuje do roku 2030 591 miliardy rublů

Ruská vláda investuje do roku 2030 do rozvoje elektromobility 591 miliard rublů (173,9 miliardy Kč). Informovala o tom agentura Bloomberg. Do konce desetiletí má podíl elektromobilů činit deset procent z celkové produkce vyrobených aut v zemi, která se jinak řadí k největším světovým producentům ropy a zemního plynu.

V první fázi, tedy do roku 2024, chce mít Rusko na silnicích nejméně 25 000 elektrických aut a v provozu přes 9000 nabíjecích stanic. Vláda zavádění elektromobilů podpoří půjčkami a snadnými podmínkami leasingu.

Počítá se též se subvencemi při koupi elektromobilů ruské výroby. Maxim Kolesnikov z ministerstva hospodářství na počátku srpna agentuře Reuters sdělil, že finanční příspěvek by měla pokrývat 25 procent kupní ceny elektromobilu.

„Řada zemí již oznámila, že upustí od dopravy se spalovacími motory,“ konstatoval premiér Michail Mišustin. „Je zřejmé, že budoucností jsou elektromobily a automobily poháněné ekologičtějšími pohonnými jednotkami. Musíme toto odvětví aktivně rozvíjet,“ dodal.

Podle odhadů po ruských silnicích v současnosti jezdí kolem 45 milionů osobních vozů, z toho ale jen 11 000 elektromobilů. Větší využívání elektromobilů by Rusku mohlo mimo jiné pomoci splnit cíle v oblasti snižování emisí, upozornila agentura Reuters.

Celý článek naleznete na Ekolist.cz


čerpáno z Ekolist.cz
Fotka od Gerd Altmann z Pixabay