V Česku je 1417 dobíjecích míst pro elektrovozy, na jedno připadá devět aut

V Česku je k dispozici 1417 dobíjecích míst pro elektromobily v celkem 744 stanicích. Za poslední dva roky se jejich množství zvýšilo téměř dvojnásobně. Na jedno dobíjecí místo tak v zemi v současnosti jezdí skoro devět elektrických automobilů. Do konce příštího roku má přitom podle plánů státu vzniknout téměř 2 tisíce dobíjecích stanic. Uvedlo to Centrum dopravního výzkumu (CDV).

V registru vozidel bylo ke konci června evidováno 12 520 elektrických vozidel, z toho 8 533 plně elektrických vozů a téměř 4 tisíce hybridů. Na jeden dobíjecí bod tak připadalo 8,8 elektrických vozidel. „Očekávám, že progres jak v oblasti registrovaných vozidel, tak infrastruktury získá i díky podpoře ministerstva dopravy na dynamice. Do konce příštího roku má vzniknout téměř 2 tisíce dobíjecích stanic. Podíl přibližně devět elektrických vozidel na jeden dobíjecí bod je stále příznivější, než jaký po nás požaduje evropská regulace,“ uvedl pověřenec ministra dopravy pro čistou mobilitu Jan Bezděkovský.

Podle statistik dvě ze tří veřejných dobíjecích stanic provozují tři energetické skupiny. Konkrétně 38 procent stanic provozuje ČEZ, 19 procent PRE a deset procent E.ON. Alespoň jednu dobíjecí stanici nyní v Česku provozuje celkem 64 subjektů.

Celý článek naleznete na iDNES.cz


čerpáno z iDNES.cz
Photo by Roger Starnes Sr on Unsplash