Jaká je životnost baterií elektromobilů a kolik let vydrží?

Jedním z faktorů, kvůli kterým zatím elektrické vozy nejsou příliš kladně přijímány, je životnost akumulátoru. Výdrž totiž postupně klesá a baterie ztrácí svoji kapacitu. V určitém bodě je třeba ho vyměnit za nový. Kolik let tedy vydrží baterie v elektromobilu? Dozvíte se v našem článku.

Může se to zdát jako obrovský problém. Hospodští odborníci věští těmto bateriím pár let životnosti a lidé tomu bohužel často věří. Skutečnost je malinko odlišná. Akumulátory moderních elektromobilů jsou dost sofistikovaná zařízení a často používané přirovnání k těm malým akumulátorkům napájejícím naše telefony tak trochu kulhá. Telefon je totiž v provozu prakticky neustále a dobíjíme ho denně. V praxi tak tahle malá baterie vydrží zhruba dva roky, než její výdrž klesne natolik, že to začne vadit.

U elektrického auta to tak úplně není. Tedy většinou. Jistě, pokud slouží elektromobil k podnikání nebo dokonce jako taxi, na kterém se řidiči střídají, tak je to věc jiná. Ale u většiny se nebude lišit od vozů se spalováky, které 90 % (většinou více) času stojí. A elektromobil, který stojí, má odběr malý, doslova zanedbatelný.

Celý článek naleznete na Portál řidiče.cz


čerpáno z Portál řidiče.cz
Photo by Kumpan Electric on Unsplash