Kam s použitými pneumatikami

Staré odhozené pneumatiky jsou morem v naší krajině. Zemědělci je využívají k fixaci plachet na hromadách krmiva. Pak se válí nejen na louce, ale i za rozbitými kravíny. Například na polích v Rakousku tohle člověk nevidí. Pneumatiky stále hyzdí i naše lesy. Čas rozpadu je přitom z pohledu našeho života nekonečný. Počítá se na stovky let, přitom se jich lze zbavit zdarma.

Někteří lidé neváhají staré pneumatiky pohodit třeba do lesa, ačkoliv to trvá stovky let, než se rozpadnou. Zbavit se jich dá ale pohodlněji, podle pravidel a zadarmo.

„Mnoho řidičů stále neví o místech, kde mohou pneumatiky zdarma odevzdat. Vézt je do lesa je paradoxně složitější než předání k recyklaci třeba při cestě do práce,“ sdělil Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko.

Každoročně jich dobrovolníci v krajině posbírají tisíce. Pneumatiky přitom lze bezplatně odevzdat v místě zpětného odběru bez ohledu na to, kde byly předtím zakoupeny. Tento systém v Česku funguje už od roku 2016.

Mapu zobrazující tisícovku míst zpětného odběru odpadních pneumatik ukazuje webová aplikace KAMsNIM.cz. Odevzdání nic nestojí, protože likvidaci pneumatiky zákazník předem uhradil v poplatku v ceně gumy při jejím nákupu.

Více na: https://www.novinky.cz/clanek/auto-kam-s-pouzitymi-pneumatikami-40453203

ZDROJ: Novinky.cz