Kam s vysloužilými pneumatikami?

Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) – Starých pneumatik si bohužel můžeme všimnout všude okolo nás. V přírodě, na polích, u silnic… V lepším případě tam leží jedna, v tom horším je jich celá hromada. Každoročně jich dobrovolníci během akce Ukliďme Česko posbírají několik tisíc kusů. Pokud je totiž nikdo neodklidí, budou na svém místě nerušeně ležet ještě stovky let. Existuje však lepší způsob, jak se starých pneumatik zbavit… Po přijetí samostatného zákona o výrobcích s ukončenou životností (účinnost od 1. 1. 2021) se situace odpadními pneumatikami v přírodě naštěstí zlepšila.

Pneumatiky lze bezplatně odevzdat v nejbližším místě zpětného odběru pneumatik bez ohledu na to, kde jste předtím danou pneumatiku koupili. Za likvidaci pneumatiky už jste totiž zaplatili při jejím nákupu. A toho by bylo škoda nevyužít. S vyhledáním nejbližšího místa pro odevzdání pneumatik vám pomůže aplikace Kam s ním?. Najdete v ní mapu s cca 1 000 místy zpětného odběru, která v České republice odpadní pneumatiky přebírají. Díky spolupráci s provozovatelem míst zpětného odběru pneumatik, firmou GREEN Logistics CZ s.r.o. je většina z nich doplněna o otevírací dobu a dokonce i fotografii odběrného místa, což občanům odevzdání vysloužilých pneumatik usnadní.

„Za černými skládkami pneumatik totiž většinou není zlý úmysl, ale především neznalost. Mnoho řidičů totiž stále neví o místech, kde mohou pneumatiky zdarma odevzdat. Vézt je do lesa je přitom paradoxně složitější, než předání k recyklaci třeba při cestě do práce,“ říká Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko. „To byl také jeden z důvodů, proč jsme spouštěli aplikaci KAMsNIM.cz, kde naleznete odběrná místa nejen na pneumatiky, ale prakticky na vše, čeho se potřebujete zbavit a celkem mapa projektu obsahuje už na 110 000 takových míst,“ dodává.

Zpětný odběr

Jak je možné, že jste za likvidaci pneumatiky už zaplatili? Pneumatiky jsou od roku 2016 součástí zpětného odběru podle tehdejšího zákona o odpadech (185/2001 Sb.). Od počátku roku 2021 se pak zpětný odběr pneumatik řídí zákonem č. 542/2020 Sb. o výrobcích s ukončenou životností (pneumatiky viz hlava IX). Jejich výrobci a prodejci je proto od vás musí bezplatně převzít. Provozovatel místa zpětného odběru může odmítnout převzít ke zpětnému odběru pneumatiku s ukončenou životností pouze v následujících případech:

  • z důvodu kontaminace nebo závažného poškození pneumatiky ohrožují zdraví osob, které zpětný odběr provádějí, nebo pokud obsahují případný odpad,
  • jestliže vzhledem k množství a typu pneumatik či jiným okolnostem lze mít důvodné pochybnosti, že se nejedná o pneumatiky od konečného uživatele (např. pneuservis/autoservis),
  • pokud předávané množství přesahuje okamžitou kapacitu místa zpětného odběru.

Ministerstvo životního prostředí k tomu na svých webových stránkách uvádí:

„V případě, že budete chtít využít některé z uvedených míst zpětného odběru a budete odmítnuti nebo se setkáte s problémy při provedení zpětného odběru ze strany provozovatele místa, zašlete, prosím, podnět na ředitelství České inspekce životního prostředí. V případě dotazů se můžete obracet na odbor odpadů MŽP (katerina.dostalova@mzp.cz)“.

Časté dotazy

  • Kolik kusů pneumatik mohu odevzdat?

Pneumatiky odevzdávejte průběžně, nejlépe ihned po přezutí na nové „gumy“. Pokud byste odevzdávali více kusů na jednom sběrném místě, mohou Vás z důvodu naplněné kapacity odmítnout.

  • Koupil jsem pozemek a jsou na něm pneumatiky

V tomto případě se jedná o odpadní pneumatiky (stejně jako například u pneumatik nalezených při dobrovolnických úklidech), které do zpětného odběru nepatří. Je potřeba kontaktovat některou z odpadních společností a domluvit se s nimi na svozu.

  • Patří na místa zpětného odběru pneumatiky z jízdních kol?

 Nepatří (stejně jako třeba pásy ze stavebních strojů a minibagrů).

více na: https://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/kam-s-vyslouzilymi-pneumatikami/2449797

ZDROJ: ČTK